Prof. Dr. Ural AKBULUT

Üniversitelerimizi Dünya Sıralamalarında Nasıl Yükseltebiliriz?

Profesör unvanını kimya alanında alan Ural Akbulut, lisans ve yüksek lisans eğitimini Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kimya Bölümü’nde, doktorasını ise Florida Üniversitesi Kimya Bölümünde tamamlamıştır. Akademik kariyerine 1975 yılında ODTÜ’de araştırma görevlisi olarak başlamış ve bir süre Ankara Üniversitesi’nde çalışmıştır. Prof. Dr. Ural Akbulut, 1985-1987 yılları arasında akademik görevlerinin yanı sıra Ankara Üniversitesi’nde dekanlık ve rektör yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir. Prof. Dr. Ural Akbulut, ODTÜ’de 1990-1992 yılları arasında genel sekreterlik, 1992-2000 yılları arasında rektör yardımcılığı ve 2000-2008 yılları arasında rektörlük görevlerini yürütmüştür.

Akademisyenliği ve yöneticiliği yanı sıra portre sanatıyla uğraşan Prof. Dr. Ural Akbulut, TÜBİTAK Teşvik Ödülü, Benz Alumni Ödülü (USF&BENZ), Türkiye Kimya Derneği Hizmet Ödülü, İtalyan Şovalye Nişanı, ANGİAD-Yılın Eğitimcisi Ödülü, Lions Uluslararası Başarı Ödülü ve Japonya-Hyogo Eyaleti’nin Uluslararası Başarı Ödülü’ne layık görülmüştür. Ayrıca, saygın indekslerde yer alan yüzün üzerinde akademik çalışmaya ve pek çok projeye imza atmıştır. Kaleme aldığı bilimsel çalışmaları 2000’in üzerinde atıf almıştır. Prof. Dr. Ural Akbulut’un üniversite sıralamaları ve bilim tarihi üzerine pek çok yazısı bulunmaktadır.

Prof. Dr. Ural Akbulut, 2009 yılından bu yana ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde; Türk ve dünya üniversitelerini akademik performanslarına göre sıralamak amacıyla kurulan University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarının koordinatörülğünü yürütmektedir. Prof. Dr. Ural Akbulut, Türkiye ve dünya üniversiteleri sıralamaları konusunda deneyim ve tecrübelerini paylaşmak üzere “Üniversitelerimizi Dünya Sıralamalarında Nasıl Yükseltebiliriz?”  başlıklı sempozyum açılış konuşmasını yapmak üzere 26 Ekim 2023 tarihinde Çankırı Karatekin Üniversitesinde bulunacaklardır.

Prof. Dr. Ural AKBULUT’un detaylı CV’si ve yayınları için tıklayınız.